KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH
AKTUALNOŚCI
Jak wyciszyć kontener z głośnym agregatem?
Kontener to doskonała obudowa dla agregatów i innych urządzeń, które wymagają ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, niepowołanym dostępem, ale także generują niepożądany hałas.
W tym wpisie pokazujemy z jakich materiałów produkujemy specjalistyczne kontenery o ponadprzeciętnych parametrach izolacyjności akustycznej.
Co to jest izolacyjność akustyczna?
Nadmierny i uciążliwy hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, obniża zdolność do koncentracji, może wywoływać zmęczenie i agresywne zachowania. Niestety wraz z postępem technologicznym hałas stał się wszechobecny.
Głośność dźwięku związana jest z jego natężeniem i wyrażana jest w dB. W rozporządzeniach ministra infrastruktury i budownictwa zapisano dopuszczalne normy hałasu, który np. w obszarze zabudowanym nie powinien przekraczać w ciągu dnia 60 dB, a w nocy 50 dB. W środowisku pracy dla 8 godzinnego dobowego wymiaru dopuszczalna wartość hałasu wynosi 85 dB.
Hałas mogą generować różne urządzenia i maszyny, dlatego buduje się różnego rodzaju obudowy jak kontenery, które mają ograniczać ich negatywny wpływ na otoczenie. Z drugiej strony chcemy też przebywać w pomieszczeniach, które dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz i zapewniają komfortowe warunki wypoczynku lub pracy.
Żeby ocenić skuteczność tłumienia hałasu przegród danego obiektu (np. kontenerowego) używa się wskaźnika zwanego "Izolacyjnością akustyczną". W uproszczeniu wskaźnik ten opisuje zdolność danej przegrody do zatrzymywania fali akustycznej lub inaczej mówiąc pokazuje różnicę między hałasem na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia przy zastosowaniu konkretnej przegrody. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody.
Zgodnie z normą właściwości akustyczne należy deklarować za pomocą:
Rw – ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej.
Podaje się również wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 oraz RA2, które określane są oddzielnie dla różnych grup źródeł hałasu.
Jeszcze inny przydatny parametr o którym warto wiedzieć to "Współczynnik pochłaniania dźwięku" wyrażony symbolem ⍺. Określa on stosunek energii pochłoniętej fali dźwiękowej do energii fali dźwiękowej padającej na daną powierzchnię.
Jeżeli ⍺ przyjmuje wartość = 1 oznacza to, że dźwięk został całkowicie pochłonięty, natomiast gdy ⍺ jest równa 0, fala dźwiękowa została całkowicie odbita.
Kontener z płytą akustyczną jako rozwiązanie problemu niepożądanego hałasu
Producenci materiałów budowlanych mają w swojej ofercie różnego rodzaju produkty o podwyższonej izolacji akustycznej, które mogą być wykorzystane do eliminowania źródeł uciążliwego hałasu i wyciszania pomieszczeń.
W przypadku kontenerów doskonale sprawdza się płyta warstwowa akustyczna. Kontener ze ścianami i sufitem zbudowanym z takiego materiału będzie stanowił doskonałą obudowę dla umieszczonych w nim głośno pracujących agregatów prądotwórczych i innych urządzeń tego typu, a także doskonale izolował zewnętrzny hałas jeżeli zależy nam na wydzieleniu przyjaznych do pracy pomieszczeń w głośnych strefach przemysłowych.
Czym różni się płyta akustyczna od zwykłej płyty warstwowej? Najważniejszą różnicą jest sposób wykonania wewnętrznej strony płyty akustycznej. Podczas gdy w tradycyjnej płycie warstwowej jest to gładka blacha w przypadku płyty akustycznej wewnętrzna strona posiada maszynowo wykonaną perforację służącą lepszemu przenikaniu fal dźwiękowych, które są tłumione przez rdzeń konstrukcyjno-izolacyjny.
Rdzeń płyty akustycznej zbudowany jest z wełny mineralnej o wysokiej gęstości.
Budowa płyty warstwowej akustycznej:
- Perforowana wewnętrzna okładzina stalowa - perforacja ułatwia przenikanie fal dźwiękowych do rdzenia płyty. Pozostawiono pasy bez perforacji jako przestrzeń do ewentualnego montażu wyposażenia wewnętrznego oraz jako wzmocnienie konstrukcji.
- Rdzeń konstrukcyjno-izolacyjny - wykonany z wysokiej jakości wełny mineralnej o gęstości 115 kg/m3.
- Zewnętrzna okładzina stalowa z mikroprofilowaniem wykonana z ocynkowanej blachy o grubości 0,5-0,7 mm.
- Styk łączący - umożliwia łączenie płyt warstwowych przy ograniczeniu zjawiska mostków termicznych.
Przykładowy kontener techniczny do wyciszenia głośnego agregatu
Poniżej prezentujemy rysunek i kilka zdjęć przykładowego kontenera technicznego ze ścianami z płyty akustycznej, który będzie służyć jako obudowa dla urządzenia.
Zaprojektowano kontener o zwiększonych wymiarach dł. = 6100 x szer. = 3000 x wys. = 2950. Oprócz ścian z płyty akustycznej kontener wyposażono w stalową podłogę antypoślizgową oraz szerokie drzwi dwuskrzydłowe z wentylacją.
Ściany i sufit kontenera zostały zbudowane z płyty warstwowej, która posiada następujące parametry akustyczne:
Izolacyjność akustyczna:
Rw = 31 dB
RA1 = 29 dB
RA2 = 27 dB
Pochłanianie dźwięku (⍺w) = 0,65
Na życzenie klienta możemy wyprodukować kontener o dowolnych wymiarach, i wyposażyć go w różne dodatkowe elementy jak:
- przepusty w podłodze, ścianach, dachu
- czerpnie / wyrzutnie powietrza
- instalację elektryczną, oświetlenie, ogrzewanie
- klimatyzatory
- wzmocnienia / stelaże do montażu urządzeń na ścianach
- punkty montażowe w podłodze
- wentylatory
Gdzie jeszcze sprawdzą się kontenery z płytą akustyczną?
Podstawowym zastosowaniem płyty akustycznej w technologii kontenerowej są wszelkiego rodzaju obudowy dla agregatów, pomp i podobnych urządzeń, które generują uciążliwy hałas.
Kontenery techniczne to nie jedyne obiekty, w których można wykorzystać płytę akustyczną. Bardzo często dostarczamy kontenery biurowe i socjalne, które są umieszczane wewnątrz hal produkcyjnych. Jeżeli priorytetem jest bardzo dobre odizolowanie takich pomieszczeń od hałasu płyty akustyczne będą doskonałym wyborem.
Według producenta, płyta warstwowa akustyczna może być stosowana także jako:
- okładzina zewnętrzna – do wygłuszenia odgłosów z zewnątrz (np. hałasu kolejowego, hałasu ulicy)
- przegroda akustyczna – do wygłuszenia np. sąsiadujących pokoi, biur, studia nagrań, pralni itp.
Podsumowując płyty akustyczne warto stosować wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność poprawy komfortu użytkowników kontenerów znajdujących się w narażonym na hałas otoczeniu.